Alcatel Santral Yetkili Bayii Servisi İletişim

2013 yılında 15 yıllık bir birikimin sonucunda kurulmuştur. Kurulduğu günden itibaren Alcatel Santral Yetkili Bayii Servisi İletişim, haberleşme ve iletişim konularındaki bilgi ve tecrübe birikimini yansıttığı birçok projeyi,
başarı ile uygulamıştır.

Yenilik ve Gelişmelerle

Sürekli desteklediğimiz bilgi birikimimizi, projelerimizde kullandığımız zamanın değerini bilerek,
müşterilerimizin hizmetine sunmaya devam etmekteyiz..

KURULUM

ALCATEL

MONTAJ

KAREL

SERVİS

SİEMENS

NETAŞ

VE DİĞERLERİ

Vizyon ve Misyonumuz

Misyonumuz: Dürüstlük ilkelerinden ödün vermeden en kaliteliyi en ucuza sizlere sunmak
Vizyonumuz: Servisimiz zamanında ve mağduriyetsiz teslim edilmesidir.

ALCATEL

KURULUM VE MONTAJ

Günümüzde misafirler otele giriş yaptıkları andan itibaren kendilerine uygun hizmet beklentisi içindeler. Alcatel-Lucent bu beklentileri karşılamanızda size yardım etmek için misafir iletişimini değiştiriyor.

Siemens HiPath 3000, 384 geleneksel telefon kullanıcısına, 50 veri terminaline kadar konfigüre edilebilir; IP telefon veya softclient kullanılarak toplam olarak 500 terminal sayısına ulaşabilmektedir.

Karel santralleri ile farklı kapasite seçenekleri ve aynı zamanda küçük ölçekli işletmelerin iletişim ihtiyaçları düşünülerek; tasarlanmış çözümleri ile Karel santralleri KOBİ’lere ideal iletişim çözümleri sunmaktadır.

Netaş Telefon Santrallerinin yanı sıra diğer telefon santralleri; tüm ekipmanlarının sürekli teknik destek hizmetlerinin verilmesi, netaş ve diğer marka santralinizin bakım ve onarımı faaliyet alanlarımız içindedir.

Alcatel Santral Yetkili Bayii Servisi Bölgelerimiz